Kelebek – Henri Charriére Özet Konu Ana Fikir

Kitabın Konusu

İşlemediği bir cinayetten, müebbet kürek cezasına çarptırıldığı sıra, Henri Charrière’in özgürlük mücadelesinin bir ifadesi olarak doğdu Kelebek.
Çok genç yaşında tutkunu olduğu idealleri ve gelecek arzusu onu ‘insanca bir felsefe’ ve ‘üstün bir uygarlık’la tanıştırdı: Modern sistemin kokuşmuş yolları yerine Kızılderililer’in, cüzzamlıların, okuma yazma bilmeyen yoksul balıkçıların gerçek uygarlığıyla .
Bir, iki, üç, dört, beş; bir, iki, üç, dört, beş.
Ardı ardına sıralanan bu rakamlar aslında bir hücrenin uzunluğu: Bir uçtan bir uca beş adım.
Tüm yaşamın göz önünden geçtiği beş adım. Hayallerle ve tutkularla atılan beş adım. Yargıçlara, mahkemeye ve insan kazanmak yerine kaybetmeye dayalı yargı sistemine atılan beş adım.
Modern olarak nitelenen ülkelere atılan beş adım. Tüm duyguları iğdiş eden her türlü korkuyu insanın içine salan beş adım. Özgürlüğe ve geleceğe atılan beş adım.
Kelebek bir özgürlük mücadelesi…

Kitabın Özeti

Fransa’nın Ardéche şehrinde yaşayan Henri, işlemediği bir cinayetle suçlanmaktadır. Yargılanmak üzere mahkemeye çıkarıldığında avukatı elle tutulur bir delil olmadığından beraat edeceğinden emindir. Mahkemede bulunan başsavcı müebbet hapis kararlarıyla ün yapmıştır. Mahkeme kararı açıklar ve Henri müebbet kürek mahkumu olur. Conciergerie cezaevinde hücreye atılan Henri, işlemediği bir suçtan mahkum olmasına boyun eğmez ve ilk günden kaçışı düşünmektedir. Bu cezaevinde kaçmak için kendine yol arkadaşı bulur ve beraber plan yaparlar.

Fransız Güyanı’na doğru gitmeyi bekleyen Kelebek ve arkadaşı güyana vardıktan sonra aldığı öğütler ile kendilerini para karşılığında hastaneye yatırtırlar, buradan ilk kaçışlarını denerler ve kaçarlar.Bir tekne ile yolculuğa başlayan Kelebek ve arkadaşı bir adaya varır ama burada kabul edilmezler ve iki hafta içinde ayrılmaları gerekir. Buradan üç yeni kaçakla beraber yola çıkarlar. İlk ulaştıkları yerde bu üç yabancıyı bırakan Kelebek ve arkadaşı kıyıdan ayrıldıktan kısa bir süre sonrapolisler tarafından durdurulur ve Rio Hacha cezaevine atılırlar. Buradan plan yaparak tekrar kaçarlar ve Kelebek tek başına Kızılderili bir kabilede yaşamaya başlar. Burada iki eşi olur ve uzun bir süre kalır. Fakat kabileden ayrılmak zorunda olduğunu, geri dönerek yapması gereken şeyler kutupsal.com olduğunu söyler ve üzülerek ayrılır ama geri dönme sözüyle. Buradan ayrıldıktan kısa bir süre sonra yakalanır ve Santa Marta cezaevine atılır. Buradan da kaçmaya çalışır ama başaramaz. Santa Marta cezaevinden Baranquilla’daki bir cezaevine nakledilirler. Buradan da defalarca yılmadan kaçmaya çalışırlar ama başaramaz ve Fransa’ya iade edilirler. Bu kez yaşamı daha zor olan ve daha önce kaçmayı başaran mahkumların atıldığı Royal adasına atılır. Takrar farklı cezaevelerinde yatar ve birinde isyan çıkarır.

Srekli kaçmaktan vazgeçmeyen Kelebek sonunda yeni Çinli arkadaşları ile kürek cehenneminden kaçarlar. Kaçış ardından gelen zorlukların sonunda uzun tekne yolculuğuyla İngiliz Güyanı’na varırlar. Burada kabul edilir ve kimliklere sahip olurlar. Bir süre burada kalır ve para kazanmak için kutupsal.com iş yaparlar. Ama Kelebek buradan da ayrılmak istemektedir. İngiliz Güyanı’ndan da ayrılan Kelebek ve arkadaşları Venezuella’ya varır ve kısa bir hapisten sonra bir yıl belirli bir köyden ayrılmama şartı ile beş yıl sonra tam vatandaşlık hakkı kazanacaktır.

Kelebek burada namuslu ve düzgün bir hayat sürüp, Venezuella’ya kendini tam anlamıyla kabu ettirmeye karar verir. Sonunda Kelebek kendine bir vatan bulmuştur ve özgürdür.

Kitabın Verdiği Mesaj(Ana Fikir)

Yazarın özgürlük yolunda bu kadar haksızlığa ve zorluğa karşı dimdik ayakta durabilmesi, asla pes etmemesi, insan üstü bir çaba göstermesi bana ilham verdi. Zorluğa yenik mi düşeceksiniz yoksa ayağa kalkmanın bir yolunu mu bulacaksınız. Asla pes etmemeyi anlatan bir kitap. Harika.

Evim Kitap

Online Kitap Satış Mağazası olarak açılan EvimKitap.com'un Kaliteli ve Hızlı hizmet anlayışıyla 2018'in Eylül'ünde hizmetinize başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir